آموزش داستان نویسی

گام به گام با داستان نویسی

   ادبیات دنیای گسترده ای است که مشتاقان زیادی را به خود می طلبد . عده زیادی به ادبیات علاقمندی نشان می دهند . وبه مطالعه و خلق آثار ادبی اقدام می نمایند . اگر شما هم می خواهید به تکامل نسبی داستان نویسی نایل آید سعی تلاش کنید تا به آرزوهای بزرگ برسید. هرکاری هنری عمدتا پنچ مرحله تکاملی دارد . اگر شما استعداد غریزی در درونتان می جوشد پس هرچه زودتر به سراغ مرحله اول یعنی آموزش مقدمات بروید.هنر داستان نویسی پیچیده و کمی دشوار به نظر می رسد . اما کسی که عشق خاصی در دلش می پروراند ، در راه نیل به هدف و غایت از هرگونه تلاش و سعی چشم نمی پوشد.

قدم اول در نویسندگی ، عاشق شدن است . نگوید که   گشته ایم کیس مورد نظر را نیافتیم . جوینده یابنده است بیشتر تلاش کنید . اصلا مهم نیست طرف چه کسی است .مهم برای شما نمرات انشاء طرف می باشد که شما را در این راه کمک می کند . خطش مهم نیست ، قیافه اش مهم نیست . شنیده اید که بزرگترین نویسندگان هم در مدرسه از انشاء نمره خوبی نمی گرفتند . پس به خودتان امیدوار باشید . تمرین اول : برای خودتان نامه بنویسید . زیبا ترین نامه ها نامه های هستند که بدست هیچ کس نمی رسند . برای هیچ کس نامه بنویسید .  

... قدم دوم در نویسندگی ، گمنام بودن است . نگوید که   نمی شود . لذت مشهور بودن صفای دیگری دارد . این لذت را با تمرین در خود خنثی کنید .  به خودتان امیدوار باشید . تمرین دوم  : برای خودتان یک دفتر خاطرات  بنویسید .                 زیبا ترین خاطره ها اتفاقات روزانه شماست. چرا که مثل آن برای کسی اتفاق نمی افتد .با من موافق هستید . برای هیچ کس خاطره  بنویسید . انتشار داستان اول به شما کمک زیادی میکند که مشهور شوید . انتشار داستان اول به شما کمک میکند که یک مبتدی شناسانده شوید  . این شما هستید که آینده خود را رقم می زنید . پس زیاد تو فکر شهرت نباشید . برای تمام جراید ادبی داستان بفرستید . یک روزی شما کشف خواهید شد .

چند نکته امنیتی برای تمرین اول و تمرین دوم را هیچ گاه فراموش نکنید :

1-     کیس مورد نظر از اقوام وفامیل و دوستان نباشد قضییه بیخ پیدا می کند و ممکن است لو رود

2-    دفتر خاطرات خود را که مثل سفره دلتان است پیش کسی وانکنید ممکن است کسی گرسنه باشد و چیزی برای شما باقی نماند

3-    سعی کنیید با همه دوست باشید چراکه برای دریافت ایده به همه نیاز دارید   

از چارلی چاپلین پرسیدند بهشت را دوست داری یا جهنم را در جواب گفت : برای من فرقی ندارد در هر دو جا دوستانی دارم که تنها نباشم .

در باره ایده وایده یابی در نشست دیگر سخن خواهیم راند  .

قدم سوم در نویسندگی خلاصه نویسی کتابهای است که مطالعه می کنید فرقی ندارد چه می خوانید مهم این است از کتاب چه برداشت می کنیید همان را یادداشت کنید . تمرین سوم : از همین الان تنها کتابی را که دارید را خلاصه نویسی کنید . به مثال زیر توجه کنید :

 

کتاب چهار میثاق برای کسانی که دستی در قلم و تفکر دارند جالب است . امیدوارم شما هم از خواندن این کتاب لذت ببرید. این کتاب حاصل تجربیات و اندیشه های مردی است از تبار سرخپوستان آمریکای مرکزی ، که باورهای بنیادی تولتک ها را به زبانی ساده با مثال های قابل فهم و طبقه بندی بسیار مفید و موثر با ترجمه بسیار خوب خانم دل آراقهرمان به نسل جدید ارمغان کرده است . آقای دون میگوئل روئیز که یک متخصص جراحی است در آغاز دهه هفتاد میلادی ، یک شب دیر وقت پشت اتومبلیش به خواب رفت . اتومبیل واژگون شد.او ناگهان بیدار شد تا دوستانش را نجات دهد ،متوجه شد که ازجسم فیزیکی خودش بیرون آمده است . این تجربه نزدیک به مرگ زندگی او را متحول کرد . این کتاب در صد و چهارده صفحه ترجمه شده  و یازده بار تجدید چاپ گردیده  است .

                                          

یکی از راه های موثر برای تقویت مهارت نویسندگی یادداشت کردن خاطرات روزانه می باشد. اگر نویسنده نتواند با تجربیات کم چیزی خلق کند، احتمالا با تجربیات فراوان نیز نخواهد توانست . به طور کلی نویسنده برای خلق اثر خود باید از عواملی چون تلاش بی وقفه ، علاقه ، هدفمند ی دقیق ، مطالعه و ممارست بسیار بهره گیرد .ودر مواقع خستگی دماغی باید ورزشهای مخصوص با آن را انجام دهد . انتخاب مکان و زمان ثابت برای نوشتن طبق نظریه پاولف فرد را شرطی می کند.  نوشتن فرایندی است که باید به طور منظم و در یک زمان مشخص صورت پذیرد . برای رسیدن به مایه داستانی ، همدلی با دوستان قدیمی ، مادر بزرگها و پدر بزرگها ، آدمهای خوش مشرب و سرو زبان دار ، کودکان هم غنیمت است .

 روش کوپراد قصه گوی انگلیسی برای نوشتن داستان :

او یک دفترچه داشت و بیرون می رفت و چیزهای را که می دید با زبان استعاره می نوشت مثلا

: خیابان شبیه آدم خبیث دیوانه ای است که به جهنم می رود .

اگر از خاطره نویسی برای تمرین داستانویسی استفاده می کنید. فرض کنید تابستان امسال می خواهید از تهران به شمال مسافرت کنید . مسافرت به شهر رشت می توان فکر اولیه فرض کرد . با این فرض ، طی کردن شهرها براساس نقشه طرح نامیده می شود . دیدید زیاد سخت نبود . نوشتن عین حرف زدن است . وقتی چیزی را می بینید و برای کسی تعریف می کنید آن را هم می توانید برای کاغذ تعریف کنید. به همین راحتی

/ 12 نظر / 199 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میلاد

سلام ممنون که وبلاگم سر زدی . وبلاگ شما هم خوبه . همیشه اپم باز هم بیان

sh

وبلاگ خیلی جالبی دارید از وبلاگتون خیلی خوشم اومد

زهرا

در ضمن مطلبت خیلی قشنگ بود

sh

منم لینکتون کردم

علی

معذرت خواهی همیشه به این معنا نیست که تو اشتباه کردی و حق با یکی دیگه است معذرت خواهی یعنی: اون رابطه بیشتر از غرورت برات ارزش داره...[لبخند]

زهرا

ممنون که بهم سر می زنی

دختر ایران

ایول آقا مجید#الحق که استاد قابلی هستید مثل یه برادر دوستتون دارم وبا افتخار وبلاگ با ارزش شما رو لینک میکنم.وقت کردید به ما هم سری بزنید.ممنون در پناه حق شاد وپیروز باشید [گل][گل][گل]

بسیار مفید بود موفق باشید