سنگ سلام

این کتاب که مدیریت هنری آن را مجید زارع برعهده داشته و تصویرگری جلد را امیر مفتون انجام داده است،توانست لوح تقدیر جایزه زیباترین کتاب جهان را از آن خود کند.

هدانا : تلاش برای برگزیدن زیباترین کتابهای جهان از سال 1963 در لایپزیک آلمان آغاز شد. در سال 1991 بنیاد هنر کتاب‌آرایی فرانکفورت عهده‌دار برگزاری این مسابقه‌ی جهانی شد. در سال 2013 پنجاهمین سال برگزاری این مسابقه جشن گرفته شد. در همان سال، یعنی 2013 شاهد راه یافتن یک اثر داستانی ایرانی به‌فهرست نهایی کتابهای انتخاب‌شده بودیم، کتاب «دخیل عشق» از انتشارات عصر داستان نخستین افتخار را نصیب کشور ایران کرد.

در سال 2014 یعنی پنجاه و یکمین سال برگزاری این مسابقه، ایران با 26 اثر برگزیده در مسابقه حضور یافت. در این مسابقه 567 اثر از 30 کشور جهان شرکت کردند. این کشورها عبارت بودند از: آلمان، اتریش، اسپانیا، استرالیا، استونی، اسلواکی، ایران، بلغارستان، پرتغال، تایوان، جمهوری چک، چین، دانمارک، روسیه، رومانی، زلاندنو، ژاپن، سوید، سوییس، فنلاند، کانادا، کرواسی، کلمبیا، لاتویا، لتونی، لهستان، لیختن‌اشتاین، مجارستان، نروژ و هلند.

هفت داور از کشورهای آلمان (3 نفر)، آمریکا، اتریش، چین و سوییس آثار دریافتی را داوری کردند. در نتیجه 57 اثر از 18 کشور به‌مرحله‌ی نهایی راه یافتند، یعنی، آلمان با 10 اثر، اتریش و سوید هرکدام با 6 اثر، چین با 5 اثر، جمهوری چک و لهستان هرکدام با 4 اثر، ژاپن و سوییس هرکدام با 3 اثر، ایران، رومانی، فنلاند، کانادا، نروژ و هلند هرکدام با 2 اثر و کشورهای استونی، پرتغال، تایوان و روسیه هرکدام با یک اثر. 2 اثر ایرانی راه‌یافته به‌فهرست برگزیده‌شدگان نهایی، کتاب‌های «سنگ سلام» و «ترکه‌های آلبالو» هر دو از انتشارات عصر داستان بودند.

هیات داوران پس از دو روز داوری دشوار و پرتلاش، سرانجام برندگان این مسابقه‌ی جهانی را برگزید.

1ـ جایزه‌ی نخست، یعنی حروف زرین به‌کتابی از کشور سوییس رسید.

2ـ تک‌ مدال طلا به‌کتابی از کشور آلمان اعطا شد.

3ـ 2 مدال نقره هر دو به‌کتابهایی از کشور اتریش رسید.

4ـ از 5 مدال برنز، 3 به‌مدال به‌کتابهایی از کشور آلمان تعلق گرفت. 2 مدال باقی‌مانده هم به‌کتابهایی از کشورهای چین و لهستان رسید.

5ـ پنج کتاب دریافت‌کننده‌ی لوح تقدیر به‌ترتیب انتخاب شدن از کشورهای ایران، هلند، نروژ، چین و ژاپن بودند. کتاب برگزیده‌ی ایرانی «سنگ سلام» نام دارد که داستانی از محمدرضا بایرامی است. مدیریت هنری این اثر را مجید زارع برعهده داشته است و تصویرگری جلد را امیر مفتون انجام داده است. کتاب، به‌راستی زیبا است. نه جلد سخت چرمی و چوبی دارد و نه بر کاغذ گلاسه چاپ شده است. کوچک است و ظریف. هماهنگی کم‌نظیری بین جلد و متن کتاب وجود دارد و به‌طور اخص طراحی و تصویرگری جلد تماشایی است. کتاب نهایت خلاقیت و تازگی را به‌نمایش می‌گذارد. این‌که پس از 51 سال، یک کتاب ایرانی در میان 14 کتاب زیبای جهان قرار گرفته است، موجب افتخار هر ایرانی است.

نمایندگی بنیاد هنر کتاب‌آرایی را شباویز در ایران بر عهده دارد و همه‌ساله کتابهای زیبای ایرانی را با هزینه‌ی شخصی انتخاب می‌کند و برای حضور در مسابقه می‌فرستد.

 
/ 0 نظر / 19 بازدید